Samsun Firmaları

Kılıçdaroğlu: Kaçak saray için kaynak sormuyorsun emekli için mi soruyorsun?

Kılıçdaroğlu: Kaçak saray için kaynak sormuyorsun emekli için mi soruyorsun? Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 7 Haziran Milletvekilleri Genel Seçimleri çalışmaları kapsamında Antalya’da halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, Antalya’nın en büyük miting alanlar olan Turgut Özal Kapalı Spor Salonu’nun önündeki bulvarda halka seslendi. Mitinge çok sayıda vatandaş katıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasının tamamını seçim vaatlerine ve iktidarın 'kaynak nerede' eleştirilerine ayırdı. Seçim bildirgelerinin bir hükümet programı şeklinde olduğunu açıklayan Kılıçdaroğlu, 'Kaynak nerede' sorusuna ise "Para senin sarayında ben biliyorum." cevabını verdi.

Kılıçdaroğlu’nu dinlemek üzere alana gelen vatandaşlar yoğun güvenlik kontrolünden geçirildikten sonra miting alanına alındı. Miting alanındaki vatandaşlar 'Halkın Başbakanı' pankartı açıp sık sık 'Başbakan Kılıçdaroğlu' şeklinde slogan attı. CHP’nin eski lideri Deniz Baykal, Kılıçdaroğlu’ndan hemen önce alana geldi. Konuşma boyunca diğer milletvekili adaylarıyla birlikte platformun solundaki alanda bekledi. Konuşmanın ardından milletvekili adayları Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu platforma çıkarak kırmızı karanfil dağıttı.

Antalya’nın 7 Haziran'da bir tarih yazacağını ifade ederek konuşmasına başlayan Kılıçdaroğlu 8 Haziran’ın yeni bir başlangıç olacağını söyledi. Antalyalılardan görev isteyen CHP lideri, “Siz hazır olduğunuz sürece 30 saat çalışmaya hazırım.” dedi. Konuşmasında 13 yıl boyunca tek başına iktidar olan AK Parti’yi eleştiren Kılıçdaroğlu, “13 yılda 6 milyon işsiz bıraktılar. Aylığı bin lirasının altında olan emekliler bıraktılar. Mağdur çiftçi bıraktılar. 800 bin taşeron işçi bıraktılar. Bu tabloyu değiştirip ters yüz edeceğiz. Mutlu refah bir Türkiye inşa edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Hazırladıkları seçim bildirgesinin bir hükümet programı niteliğinde olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin bütün sorunlarını çözen bir bildirgedir. Emekli, çiftçi, işsiz 17 milyon yoksul hepsi orada görülüyor. Size söz verdim. Namus sözü verdim. Refahı tabana yayacağıma, bu ülkede 4 yıl içinde hiç kimse ben yoksulum demeyecek. Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu isim vermeden AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu vaatlerinin kaynağını açıklamak üzere televizyon programına çağırdı. “Benimle birlikte bir televizyon programına çık, bana sor ben adam gibi cevaplayayım. Ben de soracağım, sen de adam gibi cevaplayacaksın.” dedi.

Emekliye sahip çıkacak partinin CHP olduğuna değinen Kılıçdaroğlu, “Hangi partiye oy verdiysen hiçbir sözüm yok ama sende artık düşün. Seni Ramazan’da Kurban’da kimler düşünüyor. Torunlarını sevip harçlık vereceksin. Emekçi kardeşim, senin hakkını teslim edeceğim. Bayramlarda 1’er maaş ikramiye vereceğim. Helali hoş olsun. Emeklilere bizim vefa borcumuz var.” diye konuştu. Emeklinin ikinci sınıf yurttaşlıktan kurtarıp birinci sınıf yurttaş yapacaklarını sözlerine ekledi.

Kendisine “Emekliye nereden kaynak bulacaksın” diye sorulduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Sen kaçak saraya parayı bulurken sormuyorsun da emekliye gelince mi soruyorsun? Bizim iktidarlığımızda bakanlarımız birilerinin önüne yatmayacak. Bizim iktidarımızda oğullarımıza telefon açıp ‘paraları sıfırladın mı?’ demeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun bu ifadeleri üzerine meydandan 'Hırsız Tayyip Erdoğan' sloganları yükselmeye başladı.

Antalya’da otellerin 12 ay boyunca aktif çalışması için çalışma yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye döviz getirmenin görevleri olduğunu söyledi. Kentte tarımın da önemli bir yeri olduğuna değinen CHP lideri, “Antalya aynı zamanda bir tarım kenti. Ülkeye yaptığı katkıyı biliyorum. Onlarla da bir gün özel olarak bir araya geleceğiz. Her sorunun çözüm adresi işte burada 6 okun altında.” dedi.

'SÖZÜM SÖZ O HORTUMLARI KESECEĞİM'

Tarım alanlarının son 10 yılda etkili bir şekilde kullanılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “2 Trakya büyüklüğünde alan son 10 yıldır ekilmiyor. Hiç kimsenin aklına gelmez mi? Mazotu sana 1 buçuk liradan vereceğim. Sözüm söz. Hemen karşı propaganda yapıp petrol dışarıdan geliyor zararına nasıl satarsın diyorlar? Ben de biliyorum bunları ama petrolün gelişi ve rafineride işlenişi ve rafineri karı dâhil 1 lira 25 kuruş. 1 buçuk liraya satacağız. Zarar eden kim hortumcular. Ama sözüm söz o hortumları keseceğim.” şeklinde konuştu.

11 milyon emeklinin tamamının oyunu istediğini ifade den CHP lideri, Türkiye’deki gelir dağılımı adaletsizliğine dikkat çekti. Ülkenin milli gelirinin yarıdan fazlasının yüzde 1’lik bir kesimin kullandığını sözlerine ekledi. Yüzde 1’lik kesimin 2002’de milli gelirin yüzde 39’una sahip olduğunu 2014’te ise yüzde 1’in ülkenin yüzde 54’üne sahip olduğunu vurguladı. İktidara geldiklerine bu oranı yüzde 39’un altına düşüreceklerini söyledi. Buradan elde edilecek parayı ise emekliye köylüye dağıtacağını ifade etti.

Ortadoğu’daki karmaşa ve savaşın bir parçası olmak istemediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, barış ve huzur içinde yaşayan uygar toplumun bir parçası olacaklarını belirtti. Modern bir eğitim sistemi kurarak öğretmenleri toplumun en onurlu yurttaşları haline getireceklerini vaat etti.

ERDOĞAN’IN SİMİT-ÇAY-ASGARİ ÜCRET HESABINI YAPTI

Başbakan olamadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan asgari ücretlinin çay ve simitle geçimi hesabını yapan Kılıçdaroğlu, “5 milyon asgari ücretli var. 949 TL geçinemiyorlar. Ve vergiyi kaldıracağımızı söyledim. Yine koro halinde başladılar. ‘Asgari ücretliye bin 500 lira verilir mi?’ diye. O maliye bakanına söylüyorum. Sen ayda 14 bin, 15 bin lira alınca zulüm değil de asgari ücretliye mi zulüm?” diye sordu.

Asgari ücretle geçinen 5 kişilik bir ailenin her öğün çay ve simitle beslenmesi durumunda günde 30 lira ayda ise 900 lira harcayacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, ”Geriye 49 lira para kaldı. Şimdi bu 49 lirayla asgari ücretli aile ne yapsın?” şeklinde konuştu.

'KÖLE PAZARINI KALDIRIYORUZ'

Kılıçdaroğlu, kamuda çalışan 800 bin taşeron işçiye kadro vereceklerini söyleyerek, “Bunların da insanca hakları olsun. İş güvenceleri olsun. Yine koro halinde itiraz ‘Devlete yük oluyor’. Devlet zaten bunların parasını ödüyor. Aradan köle pazarını kaldırıyoruz. Budur bizim istediğimiz. 800 bin taşeron, adalet, kadro istiyorsanız adres Mustafa Kemalin patisi.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kredi kartı borçlularının borçlarını da yapılandıracaklarını ve bir kısmını sileceklerini sözlerine ekledi. Bu şekilde hapis cezası alan 500 bin vatandaşı kurtaracaklarını ifade etti. Bunun yurt dışında örneklerini olduğunu açıkladı.

'PARA SENİN SARAYINDA BEN BİLİYORUM'

Temel amaçlarını yoksulluğu bitirmek olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “13 yılda 17 milyon yoksul yarattılar. Yoksulluğu bitirmeyip kendi arka bahçeleri haline getirdiler. 4 yılda yoksulluğu tarihe gömeceğiz. 4 yılın sonunda hiçbir aile ‘ben yoksulum’ diyemeyecek. Aile sigortasını getireceğiz. Parayı kadının banka hesabına yatıracağız. Kadın gidip parasını çekip alışverişini yapacak. Benim inancımda da sağ elin verdiğini sol el görmeyecek. İnsanları afişe etmeyiz.” dedi. Kılıçdaroğlu, paranın kaynağının nerede olduğunu çok iyi bildiklerini söyledi.“Bunun için para nerede diyorlar. Para senin sarayında ben biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Hesap veren bir iktidar olmak istediklerini aktaran Kılıçdaroğlu, “Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Siyasi görüşü ve inancı ne olursa olsun. Size birinci sınıf demokrasiyi getireceğim. Hiç kimsenin kimliği siyaset konusu olmayacak. Sizden 4 yıl için yetki istiyorum. Geçmişte kime oy verdiyseniz başım üstüne ama yeni bir başlangıç yapalım. Yeni ve güzel bir Türkiye için insanların özgür olduğu mutlu bir Türkiye istiyoruz. Bize miras bırakılan Atatürk’ün Türkiye’si olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, 8 Haziran sabahının yeni bir başlangıç olacağını ifade ederek, “Bu yeni başlangıca Antalya’dan Merhaba” diyorum diyerek konuşmasına son verdi.