Samsun Firmaları

TBMM Başkanı Çiçek: Yatay geçişlerle oluşan kurumlardan çok fayda gelmiyor

TBMM Başkanı Çiçek: Yatay geçişlerle oluşan kurumlardan çok fayda gelmiyor Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Kamal Malhotra, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Askeri Yargıtay Başkanı Hk. Tuğamiral Ahmet Zeki Liman, TBMM Tören Salonu'nda düzenlenen 'Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi' açılış toplantısına katıldı.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek, kamu denetçiliği kurumunun hayatımıza yeni girdiğini ve emekleme safhasında olduğunu ifade etti. Bir takım ihtiyaç ve sorunlar bulunduğunu dile getiren Çiçek, bir kısmının mevzuatından kaynaklandığına dikkat çekti. Kurumsal kapasitesi güçlendirilecekse mevzuatının değiştirilmesi gerektiğini belirten Çiçek, Türkiye'nin henüz bu kurumun farkında olmadığını kaydetti. Bu durumun da başvurulardan anlaşıldığını anlatan Çiçek, Meclis'i 540 bin kişinin ziyaret ettiğini, vatandaşların çözüm amaçlı Meclis'e geldiğini ifade etti.

Kamu denetçiliği kurumu iyi çalışırsa Meclis'e gelen ziyaretçi sayısının da azalacağını dile getiren Çiçek, bu sebeple işbirliğinin şart olduğunu kaydetti. Son 4-5 yıldır tartışılan konunun hak ve hukuk olduğunu vurgulayan Çiçek, hak ve hukuku dağıtanların tartışılmaması gerektiğini söyledi. Nitelikli uzman kadrosuna ihtiyaç olduğunu dile getiren Çiçek, yatay geçişlerle oluşan kurumlardan çok fayda gelmediğini belirtti. Kurumsal kapasitenin güçlendirilmesi gerektiğini ve her kurumun kendi personelini yetiştirmesi gerektiğini vurgulayan Çiçek; hakka, hukuka, hakkaniyete göre karar verileceğine göre uluslararası hukuk ile AİHM kararlarının çok iyi bilinmesi gerektiğini kaydetti.

"15 BİN BAŞVURU OLDU, 14 BİNİ SONUÇLANDI"

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu, bugün 140'a yakın ülkede faaliyette olan ombudsmanlık kurumlarının, insan haklarını koruma mekanizması içinde büyük bir önemi olduğunu söyledi. Kuruma, bugüne kadar 15 bin 417 başvuru olduğunu anlatan Ömeroğlu, sonuçlanan başvuru sayısının ise 14 bin 505 olduğunu belirtti. En çok şikayet alınan başvuru konularının kamu personel rejimi, eğitim-öğretim, gençlik ve spor ile ekonomi, maliye ve vergi olduğunu dile getiren Ömeroğlu, kurumun Gezi Parkı, başörtüsü gibi toplumun genelini ilgilendiren önemli konularda verdiği kararları ile ve Soma Maden Kazası Özel Raporu gibi çalışmalarının kamuoyunda yankı bulduğuna dikkat çekti.

Ömeroğlu, 'Kamu Denetçiliği Kurumu'nun Kurumsal Kapasitesinin Güçlendirilmesi Projesi' ile Kamu Denetçiliği Kurumu'nun zorlukları aşıp toplum nezdinde tanınırlılığını artırarak daha etkin hizmet verebilmesi, kurumun mevcut durumunu tespit ederek ihtiyaçlarını analiz edip buna göre adım atabilmesini sağlamayı amaçladığını ifade etti.