Samsun Firmaları

Şahika Ercümen, Japonya’da saygı dalışı yaptı

Şahika Ercümen, Japonya’da saygı dalışı yaptı Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Osmanlı Gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin batışının 125. yılı anısına, Japonya’da saygı dalışı yaptı.

Türk Deniz Kuvvetleri ve Japon Türk Büyükelçiliği etkinlikleri kapsamında; sabahın erken saatlerinde SAS dalgıçları ve Şahika Ercümen, Ertuğrul Batığı’na anı dalışı yaparak enkaz bölgesine 125. yıla özel bir plaket bıraktılar.

Kushimoto’da gerçekleşen törene Japonya Prensesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Deniz Kuvvetleri Komutanı Bülent Bostaboğlu, TC Tokyo Büyükelçisi Bülent Meriç ve çok sayıda davetli katıldı.

Dalış sonrası Japonya Büyükelçisi Bülent Meriç ile bir araya gelen milli sporcu, "Tarih bir çok geminin hüzünlü hikayesi ile doludur. Ancak barış için yolculuğa çıkıp da dönemeyen Ertuğrul Fırkateyni’nin hikayesi çok farklı. Bizlerde dinmeyen acıyı paylaşmak adına derinliklerde şehitlerimizin yanında olmak için nefeslerimizi tuttuk." dedi.

Japonya ile ilgili de görüşlerini bildiren rekortmen dalğıç, "Kushimoto’da Türk ve Japon dostluğuna canlı şahit olmak bizleri onure etti. Sokaklar, Türk ve Japon bayrakları ile donatılmış, Türklere inanılmaz bir ilgi var. Bu dostluğun pekişmesi için yeni projelerde de yer alacağız." diye konuştu.

ŞAHİKA ERCÜMEN HAKKINDA

Profesyonel serbest dalgıç, serbest dalış eğitmeni, beslenme ve diyet uzmanı Şahika Ercümen, 16 Ocak 1985'te Çanakkale’de doğdu. Lise eğitimini Milli Piyango Anadolu Lisesi, Çanakkale’de tamamladı. Ünivesite eğitimini Ankara Başkent Üniversitesi'nde, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olarak tamamlayan Şahika Ercümen, Başkent Üniversitesi Yüksek Lisans programındaki yüksek lisans eğitimini almaya devam ediyor.

Çocukluğunda yaşadığı astım rahatsızlığı üzerine spora başladıktan sonra su sporlarının bir çok dalında dünya çapında başarılar elde etti. 1998’den beri katıldığı yüzme ve sualtı sporları müsabakalarında, 100’ün üzerinde ulusal ve uluslararası kazandığı madalya, aldığı çeşitli özel ödüller ve kupaların yanı sıra, ulusal rekor ve üç tane de resmi Dünya Rekoru kırdı.

Çeşitli reklam, sinema filmleri ve sosyal sorumluluk projelerinde yer alan milli sporcu, engelliler ile dalış, suların korunması ve nesli tehlike altında olan türler ile ilgili sosyal sorumluluk projeleri yürütüyor. Ayrıca televizyon programı ve organizasyonlarda sunuculuk yapmasının yanı sıra doğru nefeslenme, başarı, motivaston gibi konularda da seminerler veriyor.

Başarıları;
2002: Yılın Sporcusu Ödülü Canakkale/Türkiye
2003: 400 ve 800 metre Türkiye paletli yüzme şampiyonu
Türkiye Şampiyonu, Sualtı Navigasyonu
Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2004: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2005: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
2006: Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile
Türkiye Rekoru Serbest Dalış, İspanya/ Tenerife
2007: Serbest dalış Türkiye Rekoru ve Türkiye Şampiyonluğu
Türkiye Şampiyonu, Sualtı Hokeyi Takımı ile
2008: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış Takımı ile
Avrupa Üçüncüsü, Sualtı Hokeyi Milli Takımı ile İstanbul/ Türkiye
2009: Türkiye Şampiyonu, Serbest Dalış
2010: Türkiye Rekoru ve Dünya Rekoru’na en yakın derece ( -65 metre)
2011: Dünya Rekoru&Guinness Rekorlar Kitabı, Serbest Dalış 110 metre Buz Altı Yatay Dalış Weissensee/ Avusturya
2011: Sabit ağırlık dikey dalış 70 metre Dünya Rekoru/ Mısır
2011: Sabit ağırlık paletsiz 60 metre Dünya Rekoru/ Mısır
2013: Dünya Rekoru, değişken ağırlıklı paletsiz 61 metre. Van Gölü
2014:Dünya Rekoru, değişken ağırlıklı paletsiz dalış, 91 metre/ Kaş
2014:Dünya Rekoru, ip destekli paletsiz serbest dalış, 72 metre/ Kaş